Pırlanta seçerken nelere dikkat edilmeli?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu takıya henüz puanlama yapılmamış. İlk puanlamayı siz yapın.)
Loading...

Gelin adayları artık geleneksel takılardan çok, tektaş yüzüklerden setlere dek pırlantayı tercih ediyor. Peki, gerçek pırlantanın kalitesi nasıl anlaşılır? Gösterişli mücevherleri satın alırken nelere dikkat edilmeli? Uzman Gemolog ve Uluslar arası Pırlanta Borsası Türkiye Temsilcisi Murat Duran Durguner anlatıyor…

Dünyada ve ülkemizde son 15 senede düğün takıları trendlerinde büyük değişiklikler oldu. Eskiden sıklıkla düğün törenlerinde düz 6n ve geleneksel takılar tercih edilirken; gelinler seçimlerini hızlı bir biçimde pırlantaya doğru kaydırmaya başladı. Bu süreçte, özellikle tektaş yüzükler bir fenomene dönüştü ve kadınların her gün kullandığı bir takı haline geldi. Uzman gemolog Murat Duran Durguner’e göre, pırlantanın saray kültürüne ait olduğu ve yalnızca üste düzey geliri olan insanların alabildiği düşüncesi, özellikle toplumların tabanında, De Beers’ın 50 yıldır süregelen etkili reklamlarıyla kırıldı. Elmas madenlerinin sayıca fazlalaşması da pırlantanın geniş bir toplumsal kesime yayılmasında etkili oldu.

Ham elmas fiyatlarının tarihsel düşünüldüğünde, son 20 yıl olabildiğince mühim. Çünkü elmas, satın alınabilir hale geldi. Ülkemizde de süreç benzer bir biçimde işledi ve insanlar artık pırlanta fiyatlarından korkmaz hale geldi. Pırlantalı takılar yükselişe geçmişken, gelin adaylarının kalite konusunda karşılaşacağı muhtemel riskler konusunda, uzman Murat Duran Durguner’in görüşleri benzersiz bir rehber niteliği taşıyor:

Verilere göre bu sene de gelin takılarında pırlanta görsel modelleri çoğunlukta göreceğimizi söylemek mümkün. Bu sezon, geleneksel 6n takılardansa gerdanlık, bileklik ve küpelerden oluşan pırlanta setler, gelinlerin en ihtişamlı tamamlayıcısı olacak. İncili takıları tercih eden gelinler de, istediklerinden ödün vermeyecek ve inicinin klasik zarafetini mutlaka kullanmak isteyecekler. Çünkü inci küpeler ve gerdanlıklarla bezenen setler, sadeliği ve masumiyeti temsil ediyor.

Pırlanta alırken bunlara dikkat edin!
Birkaç püf noktasını bilirseniz pırlanta satın almak çok keyifli olabilir. Bu sebeple öncelikle ‘pırlantanın standart 4C kuralı’na dikkat etmek gerekiyor. Renk(colour), berraklık (clarity), karat(carat) ve kesim(cut).

Pırlantaların çoğu renksiz benzeri görünür. Fakat aralarında mutlaka ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne dek renksizse, o dek değerlidir. Pırlantada renk, ‘diamond’ kelimesinin baş harfi olan D’den başlayarak Z’ye dek uzanacak biçimde sınıflandırılmıştır. J rengi ve üzeri pırlantalar, makul ve yeterli beyazlıktadır.

Pırlanta, naturel bir taş olduğundan her taşın kendine has özellikleri vardır. ‘Doğanın parmak izleri’ olarak nitelendirilen bu taşın içindeki maddeciklerin sayısı, rengi, yapısı, konumu ve büyüklüğü, onun doğallığını ve değerini gösterir. Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak çok zor olduğundan, içinde en az iz barındıranlar kusursuza yakın sayılır. Mümkünse SI ve üzeri berraklıktaki pırlantalar tercih edilmelidir.

Pırlantanın ağırlığı ‘karat’la ölçülür. Diğer özellikleri(renk, kesim, berraklık) de göz önüne alırsak, taşın ağırlığı artınca fiyatı da artar. Ama bu, fiyat yükselişında aritmetik ya da orantılı bir yükselme anlamına gelmez. Özellikle evlilik teklifi yapılırken alınan tektaş yüzüklerde 0.20 ct ve üzeri tavsiye edilir.

Pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan bir özellik, kesimdir. Kesim, elmasın pırlantaya dönüş sürecindeki ışığı ve verdiği etkiyi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Kesim ne dek iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o dek artar. Taşı sağa sola ve yukarı aşağı hareket ettirerek verdiği etkiyi görebilirsiniz.

Pırlanta nerelerden alınmalı?
Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekli olan en mühim nokta, güven ve garantidir. Pırlantalı takıları satın alırken güven veren, işinde uzman ve sertifikasına inandığınız satıcıları tercih etmelisiniz. Bu faktörleri etkileyen esas değişiklık sertifikadır. Sertifikalar, özellikle tektaşlar amacıyla yurt dışından gelebildiği benzeri, saygın ve işinde uzman kuyumcuların kendi verdikleri de tercih edilebilir.

Ülkemizde pırlantanın bu dinamik gelişimine web de hızlı biçimde ayak uydurmuştur. Aynı kalitede ürünleri web yoluyla ek olarak uygun fiyatla, güvenilir ve hızlı bir biçimde almak mümkün. Örneğin Amerika’da her 10 pırlantalı ürünün ikisi internetten alınıyor. Bu konuda uzman, muhakkak doğru sertifika sahibi olan ve güven veren sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Türkiye’de de düğün alışverişi yapacağımız siteler mevcut ve sayıları her geçen gün artıyor… Bu sitelerden örnek olarak Amerika’da bluenile.com ve ice.com’u, ülkemizden gimora.com’u verebiliriz.

Elle Mariagge

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*